OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 08.12.2009 09:40:12 

Rodent pet  club

Skrecky
                                                                                                                                                                          velkeSkrecky:
ŠKREČOK ZLATÝ         V roku 1839 objavil zoológ George Waterhouse škrečka zlatého v blízkosti mesta Alepoo. Pomenoval ho Cricetus auratus, čo znamená, škrečok zlatý. Takmer až o sto rokov neskôr sa podarilo profesorovi Aharoniovi zo zoologického oddelenia Univerzity v Jeruzaleme odchytiť prvého živého zlatého škrečka. V hlbokej nore našiel matku s asi 12 mláďatami, z ktorých prežili len tri. Keďže sa rýchlo rozmnožovali, koncom roka ich žilo v zajatí už okolo 300. Škrečky dostali dodnes platné označenie: Mesocricetus auratus, škrečok zlatý
Hamster.gif hamster rush image by lord_zarrstredný. ,,Stredný" preto, lebo sú menší ako škrečok poľný (Cricetus) a väčší ako trpasličie škrečky (Cricetulus). Po roku 1945 sa stali najobľúbenejšími domácimi miláčikmi aj v Európe. Divá forma má zálkadnú farbu tmavo - žltú, dlhú srsť s jemnou štruktúrou. Uši sú z vonkajšej strany ochlpené chlpmi tmavozlatej farby. Dospelé samce sú väčšie ako dospelé samice a majú dobre vyvinutú pachovú žľazu s tmavo pigmentovanou škvrnou v pánvovej oblasti. Pri sexuálnom vzrušení rsť nad žľazou zvlhne a samec si túto škvrnu škrabe a otiera, pretože vylučovaný sekrét ho dráždi. Škrečok zlatý je všežravec. Škrečok zlatý pohlavne dorastá v 6 týždni. Dorastá do veľkosti približne 15 cm a dožije sa 3 roky.

ŠKREČOK DŽUNGÁRSKY         V posledných rokoch sa rozšíril v chovoch v zajatí práve tento druh škrečka. Dospelé jedince su veľké približne 10 cm. Sfarbenie je dosť kontrastné. Na tmavom chrbte sa tiahne charakteristycký čierný pás, vďaka ktorému si ho nemôžete pomýliť s iným druhom. Vyskytuje sa v dvoch poddruhoch: Poddruh žijúci na severovýchode (Phodopus sungurus sungurus) má zimnú srsť takmer bielu, prípadne svetlosivú s tmavším pásom. Druhý poddruh, tzv. škrečok Campbellov (Phodopus sungurus campbelli) žijúci na juhovýchode Európy je viac hnedý , neprefarbuje sa do zimnej srsti, prípadne len čiastočne. Oba poddruhy sú rozšírené v Kazachstane, Altaji, na západe Sibíru, Mongolsku a v severnej číne. Biotopom tohto druhu sú trávnaté stepi ale i kultúrna step. Živý sa semenami rozličných tráv a obilím, požiera aj hmyz a malé červy. V zajatí na rozdiel od škrečka zlatého sa dajú vytvoriť úplne harmonické páry, kde môže samec ostať pri samici aj keď má mladé, ale ja ich pre istotu oddeľujem. Samica býva gravidná asi 3 týždne a máva 4-7 mladých. Dojči 3 týždne. Dožívajú sa 2 až 2,5 roka. Najplodnejšie sú počas 1 roka.
ŠKREČOK ČÍNSKY         Patrí do rodu sivých škrečkov (Cricetulus). Sú to hlodavce s typicky šťíhlim telom dlhým asi 11cm. Rozoznávacím znakom je neochlpený chvost dlhý 2,5 cm. Ušnice sú krátke, pokryté hustými jemnými chĺpkami. Oči nie sú výrazne vypuklé ako pri džungárskych škrečkoch, ale stredne veľké. V čase sexualnej aktivity sú semeníky samcov v skrotálnej polohe. Povrch tela je sivý alebo tmavožltý. Končatiny a chvost sú biele. Samice majú 4 páry mliečnych bradaviek. Škrečok čínsky obýva stepy, lesostepi i polopúšte severnej Číny. Cez deň sa ukrýva v dierach. Živý sa semenami rozličných tráv ale skonzumuje aj veľa hmyzu. Samička máva v jednom vrhu 3-11 mláďat. Gravidita môže trvať aj 1 mesiac. Mláďatá sú osrstené po týždni a po 10 dňoch už sporadicky opúšťajú hniezdo. Na 12 deň už dokážu chrúmať pevnu potravu a ukladať si ju vakov. Po 2 týždňoch sa im začnú otvárať oči. Pohlavne dospeju po 4-5 týždňoch.   ...

priestory, kde sa varí nie sú vhodným miestom škrečky zlaté by ste nemali držať v priestoroch, kde klesá teplota pod 18°C trpaslíčie škrečky Roborovského neznášajú vysokú vlhkosť klietka alebo akvárium nesmie byť na priamom slnku ani v prievane klietka alebo akvárium musí byť aspoň z jednej strany chránená, teda by mala stáť pri stene príbytok musí stáť na pevnom podklade .
      Teraz k priamemu výberu klietky alebo akvária.
      Pri výbere klietok by som sa sústredil na klietky pre vtáky, pretože klietky, ktoré sa vyrábajú v dnešnej dobe sú pre škrečky malé a nepohodlné. Všímajte si hlavne rozostup medzi mrežami, pretože u škrečka platí to isté čo pri mačke: kadiaľ prepchá hlavu, prejde aj telo. Odmietam aj rošt nad dnom, cez ktorý prepadávajú výkali. Musíte myslieť na to, že škrečok nie je naučený behať po mrežiach.
      Akvárium alebo terárium ma nasledovné výhody: lepšie vidno do vnútra, nevypadáva stelivo, nehrozí nebezpečenstvo úniku škrečka. Má však aj svoje nevýhody: väčšia váha, väčšia potreba čistiť ich, chýbajúca možnosť šplhania, horšia cirkulácia vzduchu.
      Pre škrečka zlatého, by nemalo mať menšie rozmery ako 80 x 40 x 40. Škrečkom trpaslíčim stači aj 50-60 x 40 x 40.
      Ako stelivo používajte hobliny, alebo hobliny s machom, drevom a kôrou. Iné ani neodporúčam. Dbajte na jeho množstvo, čím viac tým lepšie. Aspoň 1-2cm.
      Domček neodporúčam kupovať priamo pre škrečky, ale radšej si postavím vlastný. Odporúčam s dnom a s vyklápacou strechou, najmä ak plánujete potomstvo.
      A teraz trochu ku kolesu: Je nevyhnutné pre škrečka zlatého. Najlepšie je kovové, umelohmotné by obhrýzali. Škrečkom trpaslíčim ho neodoprúčam, pretože tam hrozí, zranenie, pretože majú malé nohy a mohli by sa zaseknúť do mriežok v kolese.
      Treba dbať aj na šplhacie možnosti. Rôzne drevené rebríčky s iné veci sú len výhrou pre Vášho škrečka. Nezabúdajte na konáre, na ktorých si obrusujú zuby a pazúre.


   Krátko pred pôrodom sa brezivá samička utiahne do hniezda, ktoré je už dôkladne vystlaté. Nemusíte sa obávať pôrodných ťažkostí, pretože novorodenci sú veľmi malý a nespôsobujú ťažký pôrod. Rodiaca samička sedi na zadnej časti tela a neustále si olizuje genitálie. Samička každé mláďa dôkladne do sucha pooblizuje. Slúži to hlavne na upevnenie väzby medzi matkou a novorodencom a taktiež to prispieva k prekrveniu mláďat. Mláďa, ktoré nebolo pooblizované , neprežije. Mŕtvo narodených potomkov okamžite zožere.
      Matka dojčí nasledovným spôsobom: neleží vedľa mláďat ako psy alebo mačky, ale leží na ních. V prvom týždni života slúži mláďakám ich neochlpené bruško ako teplomer, tam kde je teplo, je matkino bruško a tam aj bradavky.
      Malé škrečky rastú veľmi rýchlo. Na 3 deň sa dá už rozoznať pigmentácia. Na 5 deň pokrývajú telo jemné chĺpky. U mladých samičiek je na 8 deň možné rozoznať bradavky. Na 12 deň sa už pokúšaju samostatne opustiť hniezdo, čo sa im však veľmi nedarí. Lepšie je to na 14 deň. Po 2 týždňoch už vidia. Matka dojčí 3 týždne , pri väčších vrhoch sa to môže aj predĺžiť. Pevnú stravu konzumujú už po 2 týždňoch. Matku odstavujem po 3,5 týždňa
      A nakoniec ešte obdobie brezivosti a veľkosti vrhu u jednotlivých druhoch škrečka.
Ked vam nehrabe tak na to kliknite   XD Klikni a uvidàš vàc!!! :p)
 
DRUH ŠKREČKA TRVANIE BREZIVOSTI POČET MLÁĎAT

Škrečok zlatý

16-19 dní

6-8

Škrečok džungársky

19-22 dní

4-7

Škrečok čínsky

20-22 dní

5-7

Škrečok Campbelov

17-20 dní

4-6

Škrečok Roborovského

19-22 dní  

3-5

Nasa Miny                           Ciny
 
 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok