|
Morčatá | |
Morcata mame a volaju sa Nela, Finias ,Easy a Ferb
Easy Nela
Finias Ferb
 
Morča tá sú veselé, dobromyseľné zvieratká a starať sa o ne je pomerne jednoduché. Pri dobrom zaobchádzaní, veľmi rýchlo skrotnú a pokiaľ ich správne kŕmite a čistíte im pravidelne klietku, nebývaju skoro vôbec choré. Morčatá pochádzajú z Južnej Ameriky z lúčin Peru a Kolumbie kde divo žijú aj dodnes. V angličite majú prezývku guinejské prasiatka a u nás sa ešte často poúžívba starší názov morské prasiatko. Prasiatka sa volajú preto, pretže keď ich prvý krát objavili ich zavalité telíčko a chôdza pripomínalí práve prasiatko. Morčatá sú hlodavce a patria do skupiny s názvom cavies (skupina hlodavcov). Hlodavcom zuby pravidelne dorastajú a preto musíte morčatám dávať koreňovú zeleninu a drevo ma hlodanie, aby si mali na čom obrusovať zúbky, pretože keby im zuby prerástli, mohlo by sa im to zapychnúť niekde do kože a spôsobiť zápal, navyše by morča nemohlo jesť a postupne by zahynulo. Keď už dôjde k prerasteniu, tak treba ísť hneď ku zverolekárovi a on zuby obrúsi do pôvodnej velikosti. Nebojte sa tento zákrok nie je bolestivý a zviera je uspané, samozrejme načo to riskovať, keď môžeme takémuto zákroku predísť! Malé morča, ktoré sa už dá oddeliť od mami je veľké asi ako zlatý škrečok. Odrastené morča je asi 25cm dlhé. Je bucľaté, má krátke nôžky a je bez chvosta. Morćatá sú práve tak veľké, aby sa dali ľahko chytiť a držať a hoci sú od prírody plaché a nervózne, rýchlo sa naučia dôverovať ľudom ak sa s nimi jemne zaobchádza.
Čo budete potrebovať?
Zoznam vecí:
- výbeh (netreba kupovať žiaden výbeh, ina pokiaľ máte vlastnú záhradu je to dobré, pokiaľ nemáte stači vodítko na morčatá, aby ste s ním mohli ísť aj von)
- hobliny- piliny ( niekde sa píśe, že piliny sú moc jemné a prášia sa, ale moje morčatá piliny mali a nebol žiaden problém)
- seno na spanie (ak ste pozbierali suchú slamu z vonka, poobstrihávajte ju, aby nebola moc dlhá a nebola ostro zakončená, aby si morča nevypichlo, alebo nepoškodilo očko)
- miska na potravu (morčiatka si občas neśikovne misky prevracajú, preto som im tam ja vždy dala taký veľký kame%n na zaťaženie)
- kvapkadlo na vodu (napájadlo)
- potrava (obilninová zmes, alebo granuly pre morčatá, česrtvá zelenina. seno rovnaké ako na podstielku, vitamínove kvapky, tyčinka s obsahom minerálov, soľ na lízanie)
- drevo na ohlodávanie
- kefa na čistenie
- čistiace potreby a nástroje
- nožničky na pazúriky
- prenosku Morčatá oblubujú obilie, zeleninu, trávu, seno a aj ovocie. Keď budete trhať pre morča trávu, dávajte pozor, aby nebola blízko cesty, aby nebola nejaká napadnutá chorobou, alebo postriekaná chemickými postrekmi, morčatá trávu oblubujú, preto im doprajte trávu čerstvú každý deň, v zime môžte trávu vystriedať za listy zeleniny a hlávkový šalát. Obilie a seno:
 V obchodoch pre chovateľov sa predávajú rôzne zmesy a granule pre hlodavce, ktoré obsahujú obilie, ktoré morčatá potrebujú. Ak vám to morča nebude jesť, môže to byť pre neho moc suché, skúste zmiešať s vodou, alebo mliekom a pomôžte si tak. Zelenina a ovocie:  Morčatá by mali každý deň dostávať, rôzne druhy zeleniny. (mrkva, kaleráb. brokoliva, petržlen, špenát, hlávkový šalát) NIKDY nie kapustu, fazulu, ani žiadnu zeleninu, ktorá môže zduť. Z ovocia môžte podávať jablká. Väčšinou nič iné ani nejedia. Nikdy nepodávajte také vodnaté ovocie ako hruška, nektarinka a tak, aby sa morća nezdulo a Nikdy morčatám nepodávajte priveľa ovocia! Divo rastúce rastliny: Trhajte len tie, ktorými ste si istý, že nie sú jedovaté. Môžete im dávať napr. ďatelinu, vtáčnicu, slez, pastiersku kapsičku, púpavové listy, rebríček, mlieč. Vitamíny C a minerály: Morčatá musia mať dostatok vitamínu C. Ten je v zelenej potrave a pridáva sa aj do obilnín. V zime by mohli dostávať vitamínové kvapky, ktoré sa dajú zakúpiť v obchode pre chovateľov. Potrebujú aj minerálne tyčinky, kvôli minerálnym látkam. Tie sa tiež dajú zakúpi´t v obchode pre chovateľov. Nikdy tieto minerálne tyčinky nekladte na dno klietky, ale zaveste ich o mriežku. Koľko potravy pre jedno morča? Treba mu dávať jesť ráno, vtedy mu nasypte čerstvé obilninové granule, potom im mente seno, keby si už vyjedli seno z podstielky, prípadne existujú take nádobky na boku klietky kam môžte nasypať seno, aby ho morča jedlo odtiaľ a nie spo seba. No a večer dajte zeleninu. Morčaťu musíte samozrejme dávať jesť každý deň a pokiaľ sa dá tak pravidelne. Potrebuje jesť malé dávky, ale často. Morča musí mať stále čerstvú vodu! Neskonzumovanú potravu z predošlého dňa vyhadzujte. Dobre umyte zeleninu a ovocie pred tým, než to dáte morčaťu. Zelenina a ovocie musí byť čerstvé. +Niektorým morčatám musíte ukázať ako sa z napájačky pije. Pokiaľ sa to nedokáže naučiť podávajte mu vodu v myske.
|
|
|