Terarium
Veľkosť: 50x40x30 (dĺžka x šírka x výška).Ale ak bude väčšia, tak je to len dobre.
Ak je náhodou na teráriu mriežka, tak rozostupy medzi drôtmi by nemali byť väčšie ako 6-7 mm u mláďat. Ak mladé nechcete mať, tak stačia aj väčšie medzery.
Zariadenie
1. možnosť

- Na spodok papier ( pokojne aj noviny, aj keď tlač nie je rovno prospievajúca, ale piesčatá papier nežujú, len ho "odcviknú", takže sa s ňou ani nedostanú do styku),
- naň piliny, seno, domčeky, handričky, drievka, rôzne krabičky a papierové kotúče, trochu záchodového papiera na vystlanie hniezda, vetvičky z nejedovatých stromov na brúsenie zubov a čokoľvek vás napadne
( pokiaľ to nie sú jedovaté, príliš malé, umelohmotné, či nejako inak zdravotne závadné veci )
Pieskomily radi hryzú papier a potom si z tých malých kúskov robia domček. Aby mali stále čo hrýsť, pridávajte im podľa potreby nové škatuľky a iný materiál.
2.možnosť
Pomerne vkusnejšia, vhodnejšia a prírodnejšia
- Na spodok piesok so štrkom,
- naň asi 3 hrste (podľa veľkosti terárka) nastrihaného sena,
- na to väčšie kamene, domčeky z dreva či kameniny, konár(e), prípadne "2. poschodie"
.
3.možnosť
Akvárium sa dá tiež naplniť hlinou so slamou, to však nemôžem doporučiť, lebo s tým nemám skúsenosti.
Piesok
Aby si pieskomily udržali svoj kožúšok krásny a hebký, kúpu sa v piesku. V teráriu preto musí byť nádobka s pieskom. (ak máte dno vysypané pieskom, tak to stačí) Ak sa pieskomily zašpinia, určite ich nekúpte, oni sa sami očistia. Ak by boli moc špinavé, jemne nečistotu odstránte vlhkou handričkou.
Čistenie
Ako často?
Čistenie závisí od veľkosti, náplne, množstva pieskomilov a typu obydlia.
V akváriu stačí vymeniť podstielku raz za mesiac. Klietka, do ktorej sa nezmestí toľko materiálu, sa musí čistiť častejšie
Potreba behať
V púštiach sa potrava hľadá ťažko. Preto sa tam za ňou pieskomily každý večer poriadne nabehajú. No určite z toho nie sú nešťastní. Práve naopak-milujú beh a spolu s ním aj skúmenie smetných košov :-)
Ochrana pieskomilov
Dávajte pozor, čo máte v byte. Mohlo by to ublížiť pieskomilom.
Samozrejme jedy, chemikálie a čistiace prostriedky musia byť véééľmi ďaleko od ostrých pieskomilých zúbkov. Vedia rozkúsať takmer všetko!
Pozor na horúce predmety, káble a elektromiku! Aj keď všetky predchádzajúce veci sú hrozivé, teraz príde tá najhoršia...
Človek. Nesmieme podceňovať ničivosť človeka. Treba dávať pozor a neustále pripomínať ostatným členom rodiny (aj sebe), že sa v určitej miestnosti niečo pohybuje, aby si dávali pozor a prípadne "šúchali" nohami. (Pieskomily si skoro vždy prídu opozerať nového "príchodzieho", a tak sa motajú pod nohami)
"Nevenčite" pieskomila po celom byte, ak sa v ňom nachádza veľa ľudí.
Pomôže aj ceduľka na dverách do miestnosti "Pozor behá piesča!"
Pozor aj na dvere. Pieskomily vedia, že tade sa dá dostať inam. A tak pri nich občas škrabkajú do podlahy.Otvárať preto veľmi opatrne.

Ochrana miestností
Piesčatká vedia nielen krásne behať, ale aj výborne kúsať káble či hocijaké veci ležiace na zemi. Taktiež vedia pohnojiť koberec alebo parkety.
- Káble-
stačí ich dvihnúť asi do výšky 20cm. Napríklad ich prilepiť lepiacou páskou o nábytok.
- Výkaly
- Opäť veľmi jednoduché. Položte nádobku s pieskom na zem. Zrejme si ju vyberú radšej než nejaký prašný kút. Najprv to však skúste v umývateľnej miestnosti.
- Skrýše
- Ak viete o nejekom mieste, kde by mohli pieskomily zaliezť a mohlo by to byť pre nich nebezpečné, alebo by tam mohli niečo poškodiť, upchajte ho.
Hra
Pieskomily sú hravé zvieratá. Napríklad, keď sa ich snažím chytiť po večernom behu, nielenže predo mnou utekajú, ale aj pribiehajú a behajú okolo mňa (niekedy aj po mne). Občas sa tvárim, že ich chytám a oni sa mi "smejú", že sa za nimi všade nezmestím, a že sa mi vždy vyšmyknú.
